gtk+ - en to da translation catalogue (882 entries)

en: "%s" could not be converted to a value of type "%s" for attribute "%s"
da: "%s" kunne ikke konverteres til en værdi af typen "%s" til egenskaben "%s"

en: "%s" is not a valid attribute name
da: "%s" er ikke et gyldigt egenskabsnavn

en: "%s" is not a valid attribute type
da: "%s" er ikke en gyldig egenskabstype

en: "%s" is not a valid value for attribute "%s"
da: "%s" er ikke en gyldig værdi for egenskaben "%s"

en: "Deepness" of the color.
da: "Dybden" i farven.

en: %1$s on %2$s
da: %1$s på %2$s

en: '%s' already exists in the bookmarks list
da: "%s" findes allerede i bogmærkelisten

en: '%s' does not exist in the bookmarks list
da: "%s" findes ikke i bogmærkelisten

en: (Empty)
da: (tom)

en: (None)
da: (ingen)

en: (disabled)
da: (deaktiveret)

en: (unknown)
da: (ukendt)

en: --- No Tip ---
da: --- Ingen hjælp ---

en: <%s> element has invalid id "%s"
da: <%s>-element har ugyldig id "%s"

en: <%s> element has neither a "name" nor an "id" attribute
da: <%s>-element har hverken en "name"- eller en "id"-egenskab

en: <b>Any Printer</b>
    For portable documents
da: <b>Enhver printer</b>
    Til transportable dokumenter

en: A <%s> element has already been specified
da: Et <%s>-element er allerede specificeret

en: A <text> element can't occur before a <tags> element
da: Et <text>-element kan ikke forekomme før et <tags>-element

en: A file named "%s" already exists.  Do you want to replace it?
da: Der eksisterer allerede en fil som hedder "%s". Vil du erstatte den?

en: A_t:
da: P_å:

en: About %s
da: Om %s

en: Accelerator|Disabled
da: Deaktiveret

en: Add Cover Page
da: Tilføj forside

en: Add the current folder to the bookmarks
da: Tilføj den aktuelle mappe til bogmærkerne

en: Add the folder '%s' to the bookmarks
da: Tilføj mappen "%s" til bogmærkerne

en: Add the selected folder to the Bookmarks
da: Tilføj den markerede mappe til bogmærkerne

en: Add the selected folders to the bookmarks
da: Tilføj de markerede mapper til bogmærkerne

en: Advanced
da: Avanceret

en: All sheets
da: Alle ark

en: Amharic (EZ+)
da: Amharisk (EZ+)

en: Amount of blue light in the color.
da: Mængden af blåt lys i farven.

en: Amount of green light in the color.
da: Mængden af grønt lys i farven.

en: Amount of red light in the color.
da: Mængden af rødt lys i farven.

en: Anonymous tag found and tags can not be created.
da: Anonymt mærke fundet og mærker kan ikke oprettes.

en: Application
da: Program

en: Arrow spacing
da: Pileafstand

en: Artwork by
da: Grafik af

en: Attribute "%s" is invalid on <%s> element in this context
da: Egenskaben "%s" er ugyldig på <%s>-elementet i denne sammenhæng

en: Attribute "%s" repeated twice on the same <%s> element
da: Egenskaben "%s" er gentaget to gange på samme <%s>-element

en: Auto Select
da: Vælg automatisk

en: Axes
da: Akser

en: BMP image has bogus header data
da: BMP-billede har ugyldige data i filhoved

en: BMP image has unsupported header size
da: BMP-billedets filhovedstørrelse er ikke understøttet

en: Bad code encountered
da: Ugyldig kode fundet

en: Be_fore:
da: F_ør:

en: Best _Fit
da: _Tilpas

en: Bits per channel of PNG image is invalid.
da: Antal bit pr. kanal i PNG-billede er ugyldig.

en: Bits per channel of transformed PNG is not 8.
da: Bit pr. kanal i transformeret PNG er ikke 8.

en: Bookmark saving failed: %s
da: Gemning af bogmærke mislykkedes: %s

en: Both "id" and "name" were found on the <%s> element
da: Både "id" og "name" blev fundet på <%s>-elementet

en: Brightness of the color.
da: Lysstyrke for farven.

en: CLASS
da: KLASSE

en: COLORS
da: FARVER

en: C_ollate
da: _Saml

en: C_onnect
da: _Tilslut

en: C_reate
da: O_pret

en: C_redits
da: _Bidragydere

en: C_urrent
da: N_uværende

en: Cache file created successfully.
da: Lagerfil oprettet korrekt.

en: Cannot allocate TGA header memory
da: Kan ikke tildele hukommelse til TGA-hoved

en: Cannot allocate colormap entries
da: Kan ikke tildele farvetabelselementer

en: Cannot allocate colormap structure
da: Kan ikke tildele farvetabelsstruktur

en: Cannot allocate memory for IOBuffer data
da: Kan ikke tildele hukommelse til IOBuffer-data

en: Cannot allocate memory for IOBuffer struct
da: Kan ikke tildele hukommelse til IOBuffer-struktur

en: Cannot allocate memory for TGA context struct
da: Kan ikke tildele hukommelse til TGA-kontekststruktur

en: Cannot allocate memory for loading PNM image
da: Kan ikke tildele hukommelse til indlæsning af PNM-billede

en: Cannot allocate memory for loading XPM image
da: Kan ikke tildele hukommelse til indlæsning af XPM-billede

en: Cannot allocate new pixbuf
da: Kan ikke tildele ny pixbuf

en: Cannot allocate temporary IOBuffer data
da: Kan ikke tildele midlertidige IOBuffer-data

en: Cannot change to folder because it is not local
da: Kan ikke skifte til mappen fordi den ikke er lokal

en: Cannot read XPM colormap
da: Kan ikke læse XPM-farvetabel

en: Cannot realloc IOBuffer data
da: Kan ikke omtildele IOBuffer-data

en: Circular table entry in GIF file
da: Cirkulær tabelindgang i GIF-fil

en: Cl_ear
da: _Ryd

en: Classified
da: Klassificeret

en: Click the eyedropper, then click a color anywhere on your screen to select that color.
da: Klik på pipetten og klik derefter på en farve et eller andet sted på skærmen for at vælge den farve.

en: Click this palette entry to make it the current color. To change this entry, drag a color swatch here or right-click it and select "Save color here."
da: Klik på dette palet-element for at gøre det til den aktive farve. Træk en farvestrimmel herhen eller højreklik på dette element og vælg "Gem farve her" for at ændre elementet.

en: Color
da: Farve

en: Color Selection
da: Farvevælger

en: Color Wheel
da: Farvehjul

en: Color _name:
da: Farve_navn:

en: Command Line
da: Kommandolinje

en: Compressed icons are not supported
da: Komprimerede ikoner er ikke understøttet

en: Confidential
da: Betroet

en: Copie_s:
da: Kopi_er:

en: Copies
da: Kopier

en: Copy URL
da: Kopiér URL

en: Copy _Location
da: Kopiér _placering

en: Could not add a bookmark
da: Kunne ikke tilføje et bogmærke

en: Could not add a bookmark for '%s' because it is an invalid path name.
da: Kunne ikke tilføje et bogmærke for "%s" fordi det er et ugyldigt stinavn.

en: Could not clear list
da: Kunne ikke rydde listen

en: Could not find the icon '%s'. The '%s' theme
    was not found either, perhaps you need to install it.
    You can get a copy from:
    	%s
da: Kunne ikke finde ikonet "%s". Temaet "%s" blev
    heller ikke fundet, muligvis er du nødt til at
    installere det. Du kan få en kopi fra:
    	%s

en: Could not get a stock icon for %s
da: Kunne ikke indhente et lagerikon til %s

en: Could not get image height (bad TIFF file)
da: Kunne ikke finde billedhøjde (ugyldig TIFF-fil)

en: Could not get image width (bad TIFF file)
da: Kunne ikke finde billedbredde (ugyldig TIFF-fil)

en: Could not get information for file '%s': %s
da: Kunne ikke indhente oplysninger om filen "%s": %s

en: Could not mount %s
da: Kunne ikke montere %s

en: Could not obtain root folder
da: Kunne ikke få fat i rodmappen

en: Could not remove bookmark
da: Kunne ikke fjerne bogmærke

en: Could not remove item
da: Kunne ikke fjerne element

en: Could not rename %s back to %s: %s.
da: Kunne ikke omdøbe %s tilbage til %s: %s.

en: Could not rename %s to %s: %s
da: Kunne ikke omdøbe %s til %s: %s

en: Could not rename %s to %s: %s, removing %s then.
da: Kunne ikke omdøbe %s til %s: %s, fjerner så %s.

en: Could not retrieve information about the file
da: Kunne ikke indhente oplysninger om filen

en: Could not select file
da: Kunne ikke vælge filen

en: Could not select file '%s' because it is an invalid path name.
da: Kunne ikke vælge filen "%s" fordi det er et ugyldigt stinavn.

en: Could not send the search request
da: Kunne ikke sende søgeforespørgslen

en: Could not start the search process
da: Kunne ikke starte søgeprocessen

en: Couldn't allocate memory for context buffer
da: Kunne ikke tildele hukommelse til kontekststruktur

en: Couldn't allocate memory for header
da: Kunne ikke tildele hukommelse til hoved

en: Couldn't allocate memory for line data
da: Kan ikke tildele hukommelse til linjedata

en: Couldn't allocate memory for loading JPEG file
da: Kunne ikke tildele hukommelse til indlæsning af JPEG-fil

en: Couldn't allocate memory for paletted data
da: Kan ikke tildele hukommelse til paletdata

en: Couldn't allocate memory for saving BMP file
da: Kunne ikke tildele hukommelse til gemning af BMP-fil

en: Couldn't convert filename
da: Kunne ikke konvertere filnavnet

en: Couldn't create new pixbuf
da: Kan ikke oprette ny pixbuf

en: Couldn't recognize the image file format for file '%s'
da: Kunne ikke genkende billedfilformatet for filen "%s"

en: Couldn't save the rest
da: Kunne ikke gemme resten

en: Couldn't write to BMP file
da: Kunne ikke skrive til BMP-fil

en: Couldn't write to TIFF file
da: Kunne ikke skrive til TIFF-filen

en: Create Fo_lder
da: Opret _mappe

en: Create in _folder:
da: Opret i _mappe:

en: Credits
da: Bidragydere

en: Cu_t
da: K_lip

en: Cursor hotspot outside image
da: Markørpunkt uden for billede

en: Custom Size %d
da: Brugertilpasset størrelse %d

en: Custom size
da: Brugertilpasset størrelse

en: Cyrillic (Transliterated)
da: Kyrillisk (transskriberet)

en: DISPLAY
da: TERMINAL

en: De_lete File
da: S_let fil

en: Decrease Indent
da: Formindsk indrykning

en: Default
da: Standard

en: Delete File
da: Slet fil

en: Desktop
da: Skrivebord

en: Didn't get all lines of PCX image
da: Fik ikke alle linjerne af PCX-billede

en: Dimensions of TIFF image too large
da: Dimensionerne af TIFF-billede er for store

en: Disabled
da: Slået fra

en: Do use the Wintab API [default]
da: Benyt Wintab API'et [standard]

en: Documented by
da: Dokumenteret af

en: Don't batch GDI requests
da: Saml ikke GDI-forespørgsmler

en: Don't check for the existence of index.theme
da: Kontrollér ikke hvorvidt index.theme findes

en: Don't include image data in the cache
da: Inkludér ikke billeddata i lageret

en: Don't use the Wintab API for tablet support
da: Benyt ikke Wintab API'et til tablet-understøttelse

en: Down Path
da: Ned ad stien

en: Element <%s> is not allowed below <%s>
da: Elementet <%s> er ikke tilladt under <%s>

en: Empty
da: Tom

en: Error
da: Fejl

en: Error creating folder '%s': %s
da: Fejl ved oprettelse af mappen "%s": %s

en: Error deleting file '%s': %s
da: Fejl ved sletning af filen "%s": %s

en: Error from StartDoc
da: Fejl fra StartDoc

en: Error getting information for '%s': %s
da: Fejl ved indhentning af oplysninger om "%s": %s

en: Error interpreting JPEG image file (%s)
da: Fejl ved fortolkning af JPEG-billedfil (%s)

en: Error launching preview
da: Fejl ved opstart af forhåndsvisning

en: Error loading icon: %s
da: Fejl ved indlæsning af ikon: %s

en: Error printing
da: Udskriftsfejl

en: Error renaming file "%s" to "%s": %s
da: Fejl ved omdøbelse af filen "%s" til "%s": %s

en: Error renaming file "%s": %s
da: Fejl ved omdøbning af filen "%s": %s

en: Error renaming file to "%s": %s
da: Fejl ved omdøbning af fil til "%s": %s

en: Error writing to image file: %s
da: Fejl ved skrivning af billedfil: %s

en: Even sheets
da: Lige ark

en: Excess data in file
da: For mange data i fil

en: FLAGS
da: FLAG

en: Failed to close '%s' while writing image, all data may not have been saved: %s
da: Kunne ikke lukke "%s" ved skrivning af billede, formentlig er ikke alle data blevet gemt: %s

en: Failed to load RGB data from TIFF file
da: Fejl under indlæsning af RGB-data fra TIFF-fil

en: Failed to load TIFF image
da: Fejl under indlæsning af TIFF-billede

en: Failed to load animation '%s': reason not known, probably a corrupt animation file
da: Kunne ikke indlæse animationen "%s": årsag ukendt, formentlig en ødelagt animationsfil

en: Failed to load icon
da: Kunne ikke indlæse ikon

en: Failed to load image '%s': %s
da: Kunne ikke indlæse billedet "%s": %s

en: Failed to load image '%s': reason not known, probably a corrupt image file
da: Kunne ikke indlæse billedet "%s": årsag ukendt, formentlig en ødelagt billedfil

en: Failed to open '%s' for writing: %s
da: Kunne ikke åbne "%s" til skrivning: %s

en: Failed to open TIFF image
da: Kunne ikke åbne TIFF-billede

en: Failed to open file '%s': %s
da: Kunne ikke åbne filen "%s": %s

en: Failed to open temporary file
da: Kunne ikke åbne midlertidig fil

en: Failed to read from temporary file
da: Kunne ikke læse fra midlertidig fil

en: Failed to rewrite header
da: Kunne ikke skrive header igen

en: Failed to save TIFF image
da: Kunne ikke gemme TIFF-billede

en: Failed to write TIFF data
da: Kunne ikke skrive TIFF-data

en: Failed to write cache file: %s
da: Kunne ikke skrive lagerfil: %s

en: Failed to write folder index
da: Kunne ikke skrive mappeindeks

en: Failed to write hash table
da: Kunne ikke skrive hashtabel

en: Failed to write header
da: Kunne ikke skrive header

en: Failed to write to temporary file when loading XBM image
da: Fejl ved skriving til midlertidig fil under indlæsning af XBM-billede

en: Failed to write to temporary file when loading XPM image
da: Fejl ved skrivning til midlertidig fil under indlæsning af XPM-billede

en: Failure reading GIF: %s
da: Fejl under læsning af GIF: %s

en: Fatal error in PNG image file: %s
da: Uoprettelig fejl i PNG-billedfil: %s

en: Fatal error reading PNG image file
da: Uoprettelig fejl ved læsning af PNG-billedfil

en: Fatal error reading PNG image file: %s
da: Uoprettelig fejl ved læsning af PNG-billedfil: %s

en: File
da: Fil

en: File System
da: Filsystem

en: File System Root
da: Filsystemets rod

en: File does not appear to be a GIF file
da: Fil synes ikke at være en GIF-fil

en: File not found: %s
da: Filen ikke fundet: %s

en: Files
da: Filer

en: Find and _Replace
da: Find og e_rstat

en: Finishing
da: Færdiggør

en: Fol_ders
da: _Mapper

en: Folder unreadable: %s
da: Mappen kan ikke læses: %s

en: Folders
da: Mapper

en: Font
da: Skrifttype

en: Font Selection
da: Skrifttypevælger

en: Full Volume
da: Fuld lydstyrke

en: GIF file was missing some data (perhaps it was truncated somehow?)
da: GIF-fil manglede nogle data (måske er den blev afkortet?)

en: GIF image has no global colormap, and a frame inside it has no local colormap.
da: GIF-animation har ikke en global farvetabel, og et billede i den mangler en lokal farvetabel.

en: GIF image is corrupt (incorrect LZW compression)
da: GIF-billede er ødelagt (ukorrekt LZW-kompression)

en: GIF image loader cannot understand this image.
da: GIF-billedindlæseren forstår ikke dette billede.

en: GIF image was truncated or incomplete.
da: GIF-billedet er afkortet eller ikke komplet.

en: GTK+ Options
da: GTK+-tilvalg

en: GTK+ debugging flags to set
da: GTK+-fejlretningsflag der skal angives

en: GTK+ debugging flags to unset
da: GTK+-fejlretningsflag der skal fjernes

en: Gdk debugging flags to set
da: GDK-fejlretningsflag der skal angives

en: Gdk debugging flags to unset
da: GDK-fejlretningsflag der skal fjernes

en: General
da: Generelt

en: Group
da: Gruppe

en: High
da: Høj

en: Icon '%s' not present in theme
da: Ikonet "%s" er ikke tilgængeligt i tema

en: Icon has zero height
da: Ikon har højden nul

en: Icon has zero width
da: Ikon har bredden nul

en: Image Quality
da: Billedkvalitet

en: Image file '%s' contains no data
da: Billedfilen "%s" indeholder ingen data

en: Image format unknown
da: Ukendt billedformat

en: Image has invalid width and/or height
da: Billede har ugyldig bredde og/eller højde

en: Image has unsupported bpp
da: Billedets bpp understøttes ikke

en: Image has unsupported number of %d-bit planes
da: Antallet af %d-bit planer i billedet understøttes ikke

en: Image has zero height
da: Ikon har højden nul

en: Image has zero width
da: Ikon har bredden nul

en: Image header corrupt
da: Ødelagt hoved i billede

en: Image pixel data corrupt
da: Ødelagte punktdata i billede

en: Image too large to be saved as ICO
da: Billede for stort til at blive gemt som ICO

en: Image type '%s' is not supported
da: Billedtypen "%s" er ikke understøttet

en: Image-loading module %s does not export the proper interface; perhaps it's from a different GTK version?
da: Billedindlæsningsmodulet %s  eksporterer ikke den rigtige grænseflade; måske er den fra en anden Gtk-version?

en: Increase Indent
da: Forøg indrykning

en: Incremental loading of image type '%s' is not supported
da: Gradvis indlæsning af billedtypen "%s" er ikke understøttet

en: Input
da: Indtastning

en: Input _Methods
da: Indtastnings_metoder

en: Insufficient memory to load PNG file
da: Ikke tilstrækkelig hukommelse til indlæsning af PNG-fil

en: Insufficient memory to load PNM context struct
da: Ikke tilstrækkelig hukommelse til indlæsning af PNM-kontekststruktur

en: Insufficient memory to load PNM file
da: Ikke tilstrækkelig hukommelse til indlæsning af PNM-fil

en: Insufficient memory to load XBM image file
da: Ikke tilstrækkelig hukommelse til indlæsning af XBM-billedfil

en: Insufficient memory to load image, try exiting some applications to free memory
da: Ikke tilstrækkelig hukommelse til at indlæse billede, prøv at afslutte nogle programmer for at frigøre hukommelse

en: Insufficient memory to open TIFF file
da: Ikke tilstrækkelig hukommelse til åbning af TIFF-fil

en: Insufficient memory to save image into a buffer
da: Ikke tilstrækkelig hukommelse til at gemme billede i et mellemlager

en: Insufficient memory to save image to callback
da: Ikke tilstrækkelig hukommelse til at gemme billede til tilbagekald

en: Insufficient memory to store a %ld by %ld image; try exiting some applications to reduce memory usage
da: Utilstrækkelig hukommelse til opbevaring af et %ld gange %ld billede; prøv at afslutte nogle programmer for at frigøre hukommelse

en: Internal error in the GIF loader (%s)
da: Intern fejl i GIF-indlæseren (%s)

en: Internal error: Image loader module '%s' failed to complete an operation, but didn't give a reason for the failure
da: Intern fejl: Billedindlæsningsmodulet "%s" kunne ikke færdiggøre en handling, men angav ikke nogen årsag til fejlen

en: Inuktitut (Transliterated)
da: Inuktitut (transskriberet)

en: Invalid URI
da: Ugyldig URI

en: Invalid UTF-8
da: Ugyldig UTF-8

en: Invalid XBM file
da: Ugyldig XBM-fil

en: Invalid XPM header
da: Ugyldig XPM-hoved

en: Invalid argument to PrintDlgEx
da: Ugyldigt argument til PrintDlgEx

en: Invalid file name
da: Ugyldigt filnavn

en: Invalid filename: %s
da: Ugyldigt filnavn: %s

en: Invalid handle to PrintDlgEx
da: Ugyldigt håndtag til PrintDlgEx

en: Invalid header in animation
da: Ugyldig hoved i animation

en: Invalid header in icon
da: Ugyldig hoved i ikon

en: Invalid pointer to PrintDlgEx
da: Ugyldig pointer til PrintDlgEx

en: Invalid root element: '%s'
da: Ugyldigt rodelement: "%s"

en: Invalid type function: `%s'
da: Ugyldig type af funktion: "%s"

en: JPEG quality must be a value between 0 and 100; value '%d' is not allowed.
da: JPEG-kvalitet skal være en værdi mellem 0 og 100; værdien "%d" er ikke tilladt.

en: JPEG quality must be a value between 0 and 100; value '%s' could not be parsed.
da: JPEG-kvalitet skal være en værdi mellem 0 og 100; værdien "%s" kunne ikke fortolkes.

en: Job
da: Opgave

en: Job Details
da: Opgavedetaljer

en: Justify|_Center
da: _Centrér

en: Justify|_Fill
da: _Fyld

en: Justify|_Left
da: _Venstre

en: Justify|_Right
da: _Højre

en: Keys
da: Nøgler

en: Keys for PNG text chunks must be ASCII characters.
da: Nøgler til PNG-tekstblokke skal være ASCII-tegn.

en: Keys for PNG text chunks must have at least 1 and at most 79 characters.
da: Nøgler til PNG-tekstblokke skal bestå af mindst 1 og højst 79 tegn.

en: LRE Left-to-right _embedding
da: LRE venstre-mod-højre-_indlejring

en: LRM _Left-to-right mark
da: LRM _venstre-mod-højre-mærke

en: LRO Left-to-right _override
da: LRO venstre-mod-højre-_overskrivning

en: Landscape
da: Landskab

en: License
da: Licens

en: Load additional GTK+ modules
da: Indlæs yderligere GTK+-moduler

en: Location
da: Sted

en: Low
da: Lav

en: MODULES
da: MODULER

en: Make X calls synchronous
da: Gør X-kald synkrone

en: Make all warnings fatal
da: Gør alle advarsler fatale

en: Malformed chunk in animation
da: Forkert udformet blok i animation

en: Manage Custom Sizes
da: Tilpas størrelser

en: Manage Custom Sizes...
da: Tilpas størrelser...

en: Margins from Printer...
da: Margener fra printer...

en: Margins:
     Left: %s %s
     Right: %s %s
     Top: %s %s
     Bottom: %s %s
da: Margener:
     Venstre: %s %s
     Højre: %s %s
     Top: %s %s
     Bund: %s %s

en: Maximum color value in PNM file is 0
da: Største farveværdi i PNM-fil er 0

en: Maximum color value in PNM file is too large
da: Største farveværdi i PNM-fil er for stor

en: Media|P_ause
da: _Pause

en: Media|Pre_vious
da: Fo_rrige

en: Media|R_ewind
da: _Tilbage

en: Media|_Forward
da: _Fremad

en: Media|_Next
da: _Næste

en: Media|_Play
da: _Afspil

en: Media|_Record
da: _Optag

en: Media|_Stop
da: _Stop

en: Medium
da: Mellem

en: Modified
da: Ændret

en: Muted
da: Tavs

en: NAME
da: NAVN

en: Name
da: Navn

en: Name too long
da: Navnet er for langt

en: Navigation|_Back
da: Til_bage

en: Navigation|_Bottom
da: _Bund

en: Navigation|_Down
da: Ne_d

en: Navigation|_First
da: _Første

en: Navigation|_Forward
da: Frem_ad

en: Navigation|_Last
da: _Sidste

en: Navigation|_Top
da: _Top

en: Navigation|_Up
da: _Op

en: Need user intervention
da: Brugerindblanding påkrævet

en: Network Drive (%s)
da: Netværksdrev (%s)

en: New Folder
da: Ny mappe

en: New accelerator...
da: Ny genvejstast...

en: No XPM header found
da: Intet XPM-hoved fundet

en: No deserialize function found for format %s
da: Ingen afserialiseringsfunktion fundet for formatet %s

en: No extended input devices
da: Ingen udvided indtastningsenheder

en: No item for URI '%s' found
da: Intet element for URI "%s" blev fundet

en: No items found
da: Ingen elementer fundet

en: No palette found at end of PCX data
da: Ingen palet fundet i slutningen af PCX-data

en: No recently used resource found with URI `%s'
da: Der blev ikke fundet nogen nyligt brugt ressource med URI "%s"

en: No theme index file in '%s'.
    If you really want to create an icon cache here, use --ignore-theme-index.
da: Ingen temaindeksfil i "%s".
    Hvis du virkelig vil oprette et ikonlager her, så brug --ignore-theme-index.

en: None
da: Ingen

en: Not a valid icon cache: %s
da: Ikke et gyldigt ikonlager: %s

en: Not a valid page setup file
da: Ikke en gyldig sideopsætningsfil

en: Not available
da: Ikke tilgængelig

en: Not enough free memory
da: Utilstrækkelig fri hukommelse

en: Not enough memory to composite a frame in GIF file
da: Ikke nok hukommelse til at samle en ramme i GIF-fil

en: Not enough memory to load GIF file
da: Ikke nok hukommelse til indlæsning af GIF-fil

en: Not enough memory to load ICO file
da: Ikke tilstrækkelig hukommelse til indlæsning af ICO-fil

en: Not enough memory to load RAS image
da: Ikke tilstrækkelig hukommelse til indlæsning af RAS-billede

en: Not enough memory to load animation
da: Ikke nok hukommelse til indlæsning af animation

en: Not enough memory to load bitmap image
da: Ikke tilstrækkelig hukommelse til indlæsning af bitmap-billede

en: Not enough memory to load icon
da: Ikke nok hukommelse til indlæsning af ikon

en: Not enough memory to load image
da: Ikke tilstrækkelig hukommelse til indlæsning af billede

en: Odd sheets
da: Ulige ark

en: On _hold
da: _Venter

en: One Sided
da: Enkeltsidet

en: Op_acity:
da: _Uigennemsigtighed:

en: Open '%s'
da: Åbn "%s"

en: Other...
da: Anden...

en: Out of paper
da: Løbet tør for papir

en: Outermost element in text must be <text_view_markup> not <%s>
da: Det yderste element i teksten skal være <text_view_markup> og ikke <%s>

en: Output Tray
da: Udskriftsbakke

en: Output a C header file
da: Udskriv header-fil til C

en: Output t_ray:
da: Udskrifts_bakke:

en: Overwrite an existing cache, even if up to date
da: Overskriv et eksisterende lager, selv hvis det er opdateret

en: PDF _Pop directional formatting
da: PDF _glem retningsformatering

en: PNG compression level must be a value between 0 and 9; value '%d' is not allowed.
da: PNG-komprimeringsniveau skal være en værdi mellem 0 og 9; værdien "%d" er ikke gyldig.

en: PNG compression level must be a value between 0 and 9; value '%s' could not be parsed.
da: PNG-komprimeringsniveau skal være en værdi mellem 0 og 9; værdien "%s" kunne ikke fortolkes.

en: PNM file has an image height of 0
da: PNM-fil har en billedhøjde på 0

en: PNM file has an image width of 0
da: PNM-fil har en billedbredde på 0

en: PNM file has an incorrect initial byte
da: PNM-fil har en ukorrekt startbyte

en: PNM file is not in a recognized PNM subformat
da: PNM-fil er ikke i et genkendeligt PNM-underformat

en: PNM image loader does not support this PNM subformat
da: PNM-billedindlæser understøtter ikke dette PNM-underformat

en: PNM loader expected to find an integer, but didn't
da: PNM-indlæser forventede at finde et heltal, men gjorde det ikke

en: Page %u
da: Side %u

en: Page Setup
da: Sideopsætning

en: Pages Per Sheet
da: Antal sider pr. ark

en: Pages per _sheet:
da: Sider pr. _ark:

en: Pages per _side:
da: Sider pr. _ark:

en: Paper
da: Papir

en: Paper Margins
da: Papirmargener

en: Paper Size
da: Papirstørrelse

en: Paper Source
da: Papirkilde

en: Paper Type
da: Papirtype

en: Paper _source:
da: Papir_kilde:

en: Paper _type:
da: Papir_type:

en: Path is not a folder: '%s'
da: Stien er ikke en mappe: "%s"

en: Paused
da: Holder pause

en: Pick a Color
da: Vælg en farve

en: Pick a Font
da: Vælg en skrifttype

en: Places
da: Placeringer

en: Portrait
da: Portræt

en: Position on the color wheel.
da: Position på farvehjulet.

en: Premature end-of-file encountered
da: Fil sluttede for tidligt

en: Preparing
da: Forbereder

en: Preparing %d
da: Forbereder %d

en: Pri_ority:
da: Pri_oritet:

en: Print
da: Udskriv

en: Print Document
da: Udskriv dokument

en: Print Pages
da: Udskriv sider

en: Print Pre_view
da: _Vis udskrift

en: Print to File
da: Udskriv til fil

en: Print to LPR
da: Udskriv til LPR

en: Print to Test Printer
da: Udskriv til testprinter

en: Printer Default
da: Printerforvalg

en: Printer offline
da: Printeren afkoblet

en: Printing %d
da: Udskriver %d

en: Program class as used by the window manager
da: Programklasse benyttet af vindueshåndteringen

en: Program name as used by the window manager
da: Programnavn benyttet af vindueshåndteringen

en: Question
da: Spørgsmål

en: RAS image has bogus header data
da: RAS-billede har ugyldige data i filhoved

en: RAS image has unknown type
da: RAS-billede er af en ukendt type

en: RLE Right-to-left e_mbedding
da: RLE højre-mod-venstre-i_ndlejring

en: RLM _Right-to-left mark
da: RLM _højre-mod-venstre-mærke

en: RLO Right-to-left o_verride
da: RLO højre-mod-venstre-o_verskrivning

en: Ra_nge
da: Inter_val

en: Raw PNM formats require exactly one whitespace before sample data
da: Rå PNM-formater kræver præcist ét blankt felt før eksempeldata

en: Raw PNM image type is invalid
da: Rå PNM-billedtype er ugyldig

en: Really delete file "%s"?
da: Vil du virkelig slette filen "%s"?

en: Received invalid color data
da: Modtog ugyldige farvedata

en: Recently Used
da: Nyligt brugte

en: Remove
da: Fjern

en: Remove the bookmark '%s'
da: Fjern bogmærket "%s"

en: Remove the selected bookmark
da: Fjern det markerede bogmærke

en: Rename File
da: Omdøb fil

en: Rename file "%s" to:
da: Omdøb filen "%s" til:

en: Rename...
da: Omdøb...

en: Reverse landscape
da: Omvendt landskab

en: Reverse portrait
da: Omvendt portræt

en: SCREEN
da: SKÆRM

en: Same as --no-wintab
da: Samme som --no-wintab

en: Save _As
da: Gem s_om

en: Save in _folder:
da: Gem i _mappe:

en: Sc_ale:
da: Sk_ala:

en: Screen
da: Skærm

en: Scroll arrow spacing
da: Afstand til rullepile

en: Search
da: Søg

en: Secret
da: Hemmelig

en: Select A File
da: Vælg en fil

en: Select _All
da: Markér _alt

en: Select the color you want from the outer ring. Select the darkness or lightness of that color using the inner triangle.
da: Vælg den ønskede farve fra den ydre ring. Vælg lysstyrken for farven fra den indre trekant.

en: Select which type of documents are shown
da: Vælg hvilken type dokumenter der skal vises

en: Select which types of files are shown
da: Vælg hvilke typer filer der vises

en: Serialized data is malformed
da: Serialiserede data er fejldannede

en: Serialized data is malformed. First section isn't GTKTEXTBUFFERCONTENTS-0001
da: Serialiserede data er fejldannede. Første sektion er ikke GTKTEXTBUFFERCONTENTS-0001

en: Shortcut %s already exists
da: Genvejen %s findes allerede

en: Shortcut %s does not exist
da: Genvejen %s findes ikke

en: Show GTK+ Options
da: Vis GTK+-tilvalg

en: Show _Hidden Files
da: Vis _skjulte filer

en: Show _Private Resources
da: Vis _private ressourcer

en: Si_ze:
da: Stø_rrelse:

en: Size
da: Størrelse

en: Size of the palette in 8 bit mode
da: Størrelse af paletten i 8 bit-tilstand

en: Some of the settings in the dialog conflict
da: Nogle af dialogvinduets indstillinger er i modstrid

en: Specify one or more page ranges,
     e.g. 1-3,7,11
da: Angiv et eller flere intervaller,
     f.eks. 1-3,7,11

en: Stack overflow
da: Stakoverløb

en: Standard
da: Forvalgt

en: TGA image has invalid dimensions
da: TGA-billede har ugyldige dimensioner

en: TGA image type not supported
da: TGA-billedtype ikke understøttet

en: TIFFClose operation failed
da: TIFFClose-operationen mislykkedes

en: T_wo-sided:
da: Do_bbeltsidet:

en: Tag "%s" already defined
da: Mærket "%s" er allerede defineret

en: Tag "%s" does not exist in buffer and tags can not be created.
da: Mærket "%s" findes ikke i bufferen og mærker kan ikke oprettes.

en: Tag "%s" has invalid priority "%s"
da: Mærket "%s" har en ugyldig prioritet "%s"

en: Tag "%s" has not been defined.
da: Mærket "%s" er ikke blevet defineret.

en: The ANI image format
da: ANI-billedformatet

en: The BMP image format
da: BMP-billedformatet

en: The GIF image format
da: GIF-billedformatet

en: The ICO image format
da: ICO-billedformatet

en: The JPEG image format
da: JPEG-billedformatet

en: The PCX image format
da: PCX-billedformatet

en: The PNG image format
da: PNG-billedformatet

en: The PNM/PBM/PGM/PPM image format family
da: PNM/PBM/PGM/PPM-billedformatfamilien

en: The Sun raster image format
da: Sun raster-billedformatet

en: The TIFF image format
da: TIFF-billedformatet

en: The Targa image format
da: Targe-billedformatet

en: The URI bound to this button
da: URI'en bundet til denne knap

en: The WBMP image format
da: WBMP-billedformatet

en: The XBM image format
da: XBM-billedformatet

en: The XPM image format
da: XPM-billedformatet

en: The attribute "%s" was found twice on the <%s> element
da: Egenskaben "%s" blev fundet to gange på <%s>-elementet

en: The color you've chosen. You can drag this color to a palette entry to save it for use in the future.
da: Den farve du har valgt. Du kan trække denne farve til et palet-element for at gemme den til fremtidig brug.

en: The file "%s" resides on another machine (called %s) and may not be available to this program.
    Are you sure that you want to select it?
da: Filen "%s" ligger på en anden maskine (ved navn %s) og er måske ikke tilgængelig for dette program.
    Er du sikker på at du vil vælge den?

en: The file already exists in "%s".  Replacing it will overwrite its contents.
da: Filen eksisterer allerede i "%s".  Hvis du erstatter den, vil dens indhold blive overskrevet.

en: The filename "%s" contains symbols that are not allowed in filenames
da: Filnavnet "%s" indeholder symboler der ikke er tilladte i filnavne

en: The filename "%s" couldn't be converted to UTF-8. (try setting the environment variable G_FILENAME_ENCODING): %s
da: Filnavnet "%s" kunne ikke konverteres til UTF-8 (prøv at sætte miljøvariablen G_FILENAME_ENCODING): %s

en: The folder contents could not be displayed
da: Indholdet af mappen kunne ikke vises

en: The folder could not be created
da: Mappen kunne ikke oprettes

en: The folder could not be created, as a file with the same name already exists.  Try using a different name for the folder, or rename the file first.
da: Mappen kunne ikke oprettes fordi en fil med samme navn allerede findes. Prøv at brug et andet mappenavn eller omdøb filen.

en: The folder name "%s" contains symbols that are not allowed in filenames
da: Mappenavnet "%s" indeholder symboler der ikke er tilladte i filnavne

en: The generated cache was invalid.
da: Det genererede lager var ugyldigt.

en: The license of the program
da: Vis licensen for programmet

en: The name "%s" is not valid because it contains the character "%s". Please use a different name.
da: Navnet "%s" er ikke gyldigt fordi det indeholder tegnet "%s". Vælg venligst et andet navn.

en: The previously-selected color, for comparison to the color you're selecting now. You can drag this color to a palette entry, or select this color as current by dragging it to the other color swatch alongside.
da: Den foregående valgte farve, til sammenligning med den farve du er ved at vælge nu. Du kan trække denne farve til et palet-element eller vælge den som den aktive farve ved trække den til den anden farvestrimmel ved siden af.

en: The program was not able to create a connection to the indexer daemon.  Please make sure it is running.
da: Programmet kunne ikke oprette en forbindelse til indekseringsdæmonen.  Sørg venligst for at den kører.

en: The radio tool button whose group this button belongs to.
da: Den radioværktøjsknap hvis gruppe denne knap tilhører.

en: This build of gdk-pixbuf does not support saving the image format: %s
da: Denne bygning af gdk-pixbuf understøtter ikke gemning af billedformatet: %s

en: This file system does not support mounting
da: Dette filsystem understøtter ikke montering

en: This function is not implemented for widgets of class '%s'
da: Denne funktion er ikke implementeret for kontroller af klassen "%s"

en: Tigrigna-Eritrean (EZ+)
da: Tigrigna-Eritreask (EZ+)

en: Tigrigna-Ethiopian (EZ+)
da: Tigrigna-Ethiopisk (EZ+)

en: Today at %H:%M
da: Idag klokken %H:%M

en: Top Secret
da: Tophemmelig

en: Topdown BMP images cannot be compressed
da: Topdown-BMP-billeder kan ikke komprimeres

en: Transformed JPEG has zero width or height.
da: Transformeret JPEG har bredde eller højde på nul.

en: Transformed PNG has unsupported number of channels, must be 3 or 4.
da: Transformeret PNG har et kanalantal der ikke understøttes - skal være enten 3 eller 4.

en: Transformed PNG has zero width or height.
da: Transformeret PNG har bredde eller højde på nul.

en: Transformed PNG not RGB or RGBA.
da: Transformeret PNG er ikke RGB eller RGBA.

en: Translated by
da: Oversat af

en: Transparency of the color.
da: Gennemsigtigheden af farven.

en: Turn off verbose output
da: Deaktivér detaljeret udskrift

en: Two Sided
da: Dobbeltsidet

en: Type a file name
da: Indtast et filnavn

en: Type name of new folder
da: Indtast navn på ny mappe

en: Unable to find an item with URI '%s'
da: Kun ikke finde et element med URI "%s"

en: Unable to find include file: "%s"
da: Kun ikke finde inkluderingsfil: "%s"

en: Unable to load image-loading module: %s: %s
da: Kunne ikke indlæse billedindlæsningmodulet %s: %s

en: Unable to locate image file in pixmap_path: "%s"
da: Kunne ikke finde billedfil i pixmap_path: "%s"

en: Unable to locate theme engine in module_path: "%s",
da: Kunne ikke finde temamotor i module_path: "%s",

en: Unclassified
da: Uklassificeret

en: Unexpected bitdepth for colormap entries
da: Uventet bitdybde for farvetabelselementer

en: Unexpected character data on line %d char %d
da: Uventede tegndata på linje %d tegn %d

en: Unexpected end of PNM image data
da: Uventet slutning på PNM-billeddata

en: Unexpected icon chunk in animation
da: Uventet ikonblok i animation

en: Unexpected start tag '%s' on line %d char %d
da: Uventet startmærke "%s" på linje %d tegn %d

en: Unhandled tag: '%s'
da: Unhåndteret mærke: "%s"

en: Unknown
da: Ukendt

en: Unknown attribute '%s' on line %d char %d
da: Ukendt egenskab "%s" på linje %d tegn %d

en: Unknown error when trying to deserialize %s
da: Ukendt fejl ved forsøg på at afserialisere %s

en: Unknown item
da: Ukendt element

en: Unrecognized image file format
da: Ukendt billedfilformat

en: Unspecified error
da: Uspecificeret fejl

en: Unsupported JPEG color space (%s)
da: JPEG-farverum understøttes ikke (%s)

en: Unsupported animation type
da: Animationstypen understøttes ikke

en: Unsupported depth for ICO file: %d
da: Dybden for ICO-filen understøttes ikke: %d

en: Unsupported icon type
da: Ikontypen understøttes ikke

en: Untitled filter
da: Unavngivet filter

en: Up Path
da: Op ad stien

en: Urgent
da: Presserende

en: Validate existing icon cache
da: Validér eksisterende ikonlager

en: Value for PNG text chunk %s cannot be converted to ISO-8859-1 encoding.
da: Værdi for PNG-tekstblokken %s kan ikke konverteres til ISO-8859-1-kodningen.

en: Version %s of the GIF file format is not supported
da: Version %s af GIF-filformatet er ikke understøttet

en: Vietnamese (VIQR)
da: Vietnamesisk (VIQR)

en: Volume
da: Lydstyrke

en: Volume Down
da: Lydstyrke ned

en: Volume Up
da: Lydstyrke op

en: Warning
da: Advarsel

en: Width or height of TIFF image is zero
da: Bredde eller højde på TIFF-billede er nul

en: Window
da: Vindue

en: Written by
da: Skrevet af

en: X Input Method
da: X-indtastningsmetode

en: X _tilt:
da: X-_hældning:

en: X display to use
da: X-terminal der skal bruges

en: X screen to use
da: X-skærm der skal bruges

en: XPM file has image height <= 0
da: XPM-fil har en billedhøjde <= 0

en: XPM file has image width <= 0
da: XPM-fil har en billedbredde <= 0

en: XPM file has invalid number of colors
da: XPM-filen har et ugyldig antal farver

en: XPM has invalid number of chars per pixel
da: XPM har et ugyldig antal tegn per billedpunkt

en: Y t_ilt:
da: Y-h_ældning:

en: Yesterday at %H:%M
da: I går klokken %H:%M

en: You can enter an HTML-style hexadecimal color value, or simply a color name such as 'orange' in this entry.
da: Du kan indtaste en hexadecimal farveværdi i HTML-stil eller simpelthen et farvenavn (på engelsk) såsom "purple" her.

en: ZWJ Zero width _joiner
da: ZWJ nul bredde _sammenbinder

en: ZWNJ Zero width _non-joiner
da: ZWNJ nul bredde i_kke-sammenbinder

en: ZWS _Zero width space
da: ZWS _nul bredde mellemrum

en: Zoom _In
da: Zoom _ind

en: Zoom _Out
da: Zoom _ud

en: _About
da: _Om

en: _Add
da: _Tilføj

en: _Add to Bookmarks
da: _Tilføj til bogmærker

en: _After:
da: _Efter:

en: _All
da: _Alt

en: _Apply
da: _Anvend

en: _Ascending
da: _Stigende

en: _Billing info:
da: _Betalingsinformation:

en: _Blue:
da: _Blå:

en: _Bold
da: _Fed

en: _Bottom:
da: _Bund:

en: _Browse for other folders
da: _Se efter andre mapper

en: _CD-Rom
da: _Cd-rom

en: _Cancel
da: _Annullér

en: _Clear
da: _Ryd

en: _Clear List
da: _Ryd liste

en: _Close
da: _Luk

en: _Color
da: _Farve

en: _Convert
da: _Konvertér

en: _Copy
da: _Kopiér

en: _Delete
da: _Slet

en: _Descending
da: _Faldende

en: _Device:
da: _Enhed:

en: _Discard
da: _Kassér

en: _Disconnect
da: _Afbryd

en: _Edit
da: _Redigér

en: _Execute
da: _Udfør

en: _Family:
da: _Familie:

en: _Files
da: _Filer

en: _Floppy
da: _Diskette

en: _Folder name:
da: _Mappenavn:

en: _Font
da: _Skrifttype

en: _Format for:
da: _Formatér til:

en: _Fullscreen
da: _Fuldskærm

en: _Gamma value
da: _Gammaværdi

en: _Green:
da: _Grøn:

en: _Height:
da: _Højde:

en: _Help
da: _Hjælp

en: _Home
da: _Hjem

en: _Hue:
da: _Farvetone:

en: _Index
da: _Indeks

en: _Insert Unicode Control Character
da: _Indsæt Unicode-kontroltegn

en: _Italic
da: _Kursiv

en: _Jump to
da: _Spring til

en: _Leave Fullscreen
da: _Forlad fuldskærm

en: _Left:
da: _Venstre:

en: _License
da: _Licens

en: _Location:
da: _Sted:

en: _Mode:
da: _Tilstand:

en: _Name:
da: _Navn:

en: _Network
da: _Netværk

en: _New
da: _Ny

en: _New Folder
da: _Ny mappe

en: _No
da: _Nej

en: _Normal Size
da: _Normal størrelse

en: _Now
da: _Nu

en: _OK
da: _O.k.

en: _Only print:
da: Udskriv _kun:

en: _Open
da: _Åbn

en: _Orientation:
da: _Orientering:

en: _Output format
da: _Udskriftsformat

en: _Palette:
da: _Palet:

en: _Paper size:
da: _Papirstørrelse:

en: _Paste
da: _Indsæt

en: _Places
da: _Placeringer

en: _Preferences
da: _Indstillinger

en: _Pressure:
da: _Tryk:

en: _Preview:
da: _Udseende:

en: _Print
da: _Udskriv

en: _Properties
da: _Egenskaber

en: _Quit
da: _Afslut

en: _Red:
da: _Rød:

en: _Redo
da: _Gentag

en: _Refresh
da: _Opdatér

en: _Remove
da: _Fjern

en: _Remove From List
da: _Fjern fra liste

en: _Rename
da: _Omdøb

en: _Rename File
da: _Omdøb fil

en: _Replace
da: _Erstat

en: _Reverse
da: _Omvendt

en: _Revert
da: _Forkast

en: _Right:
da: _Højre:

en: _Saturation:
da: _Mætning:

en: _Save
da: _Gem

en: _Save color here
da: _Gem farve her

en: _Save in folder:
da: _Gem i mappe:

en: _Search:
da: _Søg:

en: _Selection:
da: _Valg:

en: _Spell Check
da: _Stavekontrol

en: _Strikethrough
da: _Gennemstreget

en: _Style:
da: _Stil:

en: _Undelete
da: _Gendan

en: _Underline
da: _Understreget

en: _Undo
da: _Fortryd

en: _Value:
da: _Værdi:

en: _Wheel:
da: H_jul:

en: _Width:
da: _Bredde:

en: _Yes
da: _Ja

en: abcdefghijk ABCDEFGHIJK
da: abcdefghijkæøå ABCDEFGHIJKÆØÅ

en: calendar year format|%Y
da: %Y

en: calendar:day:digits|%d
da: %d

en: calendar:week:digits|%d
da: %d

en: calendar:week_start:0
da: calendar:week_start:1

en: different idatas found for symlinked '%s' and '%s'
da: forskellige idata fundet for den symbolsk lænkede "%s" og "%s"

en: directfb arg
da: directfb-parameter

en: failed to allocate image buffer of %u byte | failed to allocate image buffer of %u bytes
da[0]: kunne ikke tildele billedmellemlager på %u byte
da[1]: kunne ikke tildele billedmellemlager på %u byte

en: inch
da: tommer

en: keyboard label|Alt
da: Alt

en: keyboard label|BackSpace
da: Tilbage

en: keyboard label|Backslash
da: Omvendt skråstreg

en: keyboard label|Begin
da: Begin

en: keyboard label|Ctrl
da: Ctrl

en: keyboard label|Delete
da: Delete

en: keyboard label|Down
da: Ned

en: keyboard label|End
da: End

en: keyboard label|Escape
da: Esc

en: keyboard label|Home
da: Home

en: keyboard label|Hyper
da: Hyper

en: keyboard label|Insert
da: Insert

en: keyboard label|KP_Begin
da: Num. Begynd

en: keyboard label|KP_Delete
da: Num. Delete

en: keyboard label|KP_Down
da: Num. Pil ned

en: keyboard label|KP_End
da: Num. End

en: keyboard label|KP_Enter
da: Num. Retur

en: keyboard label|KP_Home
da: Num. Home

en: keyboard label|KP_Insert
da: Num. Insert

en: keyboard label|KP_Left
da: Num. Venstrepil

en: keyboard label|KP_Next
da: Num. Næste

en: keyboard label|KP_Page_Down
da: Num. Page Down

en: keyboard label|KP_Page_Up
da: Num. Page Up

en: keyboard label|KP_Prior
da: Num. Før

en: keyboard label|KP_Right
da: Num. Højrepil

en: keyboard label|KP_Space
da: Num. Mellemrum

en: keyboard label|KP_Tab
da: Num. Tabulator

en: keyboard label|KP_Up
da: Num. Pil op

en: keyboard label|Left
da: Venstre

en: keyboard label|Meta
da: Meta

en: keyboard label|Multi_key
da: Multitast

en: keyboard label|Num_Lock
da: Num Lock

en: keyboard label|Page_Down
da: Page_Down

en: keyboard label|Page_Up
da: Page_Up

en: keyboard label|Pause
da: Pause

en: keyboard label|Print
da: Print

en: keyboard label|Return
da: Retur

en: keyboard label|Right
da: Højre

en: keyboard label|Scroll_Lock
da: Scroll Lock

en: keyboard label|Shift
da: Skift

en: keyboard label|Space
da: Mellemrum

en: keyboard label|Super
da: Super

en: keyboard label|Sys_Req
da: Sys Rq

en: keyboard label|Tab
da: Tabulator

en: keyboard label|Up
da: Op

en: none
da: ingen

en: output.%s
da: udskrift.%s

en: paper size|#10 Envelope
da: #10 konvolut

en: paper size|#11 Envelope
da: #11 konvolut

en: paper size|#12 Envelope
da: #12 konvolut

en: paper size|#14 Envelope
da: #14 konvolut

en: paper size|#9 Envelope
da: #9 konvolut

en: paper size|10x11
da: 10x11

en: paper size|10x13
da: 10x13

en: paper size|10x14
da: 10x14

en: paper size|10x15
da: 10x15

en: paper size|11x12
da: 11x12

en: paper size|11x15
da: 11x15

en: paper size|12x19
da: 12x19

en: paper size|5x7
da: 5x7

en: paper size|6x9 Envelope
da: 6x9-konvolut

en: paper size|7x9 Envelope
da: 7x9-konvolut

en: paper size|9x11 Envelope
da: 9x11-konvolut

en: paper size|A0
da: A0

en: paper size|A0x2
da: A0x2

en: paper size|A0x3
da: A0x3

en: paper size|A1
da: A1

en: paper size|A10
da: A10

en: paper size|A1x3
da: A1x3

en: paper size|A1x4
da: A1x4

en: paper size|A2
da: A2

en: paper size|A2x3
da: A2x3

en: paper size|A2x4
da: A2x4

en: paper size|A2x5
da: A2x5

en: paper size|A3
da: A3

en: paper size|A3 Extra
da: A3 ekstra

en: paper size|A3x3
da: A3x3

en: paper size|A3x4
da: A3x4

en: paper size|A3x5
da: A3x5

en: paper size|A3x6
da: A3x6

en: paper size|A3x7
da: A3x7

en: paper size|A4
da: A4

en: paper size|A4 Extra
da: A4 ekstra

en: paper size|A4 Tab
da: A4 tab

en: paper size|A4x3
da: A4x3

en: paper size|A4x4
da: A4x4

en: paper size|A4x5
da: A4x5

en: paper size|A4x6
da: A4x6

en: paper size|A4x7
da: A4x7

en: paper size|A4x8
da: A4x8

en: paper size|A4x9
da: A4x9

en: paper size|A5
da: A5

en: paper size|A5 Extra
da: A5 ekstra

en: paper size|A6
da: A6

en: paper size|A7
da: A7

en: paper size|A8
da: A8

en: paper size|A9
da: A9

en: paper size|Arch A
da: Arch A

en: paper size|Arch B
da: Arch B

en: paper size|Arch C
da: Arch C

en: paper size|Arch D
da: Arch D

en: paper size|Arch E
da: Arch E

en: paper size|B0
da: B0

en: paper size|B1
da: B1

en: paper size|B10
da: B10

en: paper size|B2
da: B2

en: paper size|B3
da: B3

en: paper size|B4
da: B4

en: paper size|B5
da: B5

en: paper size|B5 Extra
da: B5 ekstra

en: paper size|B6
da: B6

en: paper size|B6/C4
da: B6/C4

en: paper size|B7
da: B7

en: paper size|B8
da: B8

en: paper size|B9
da: B9

en: paper size|C0
da: C0

en: paper size|C1
da: C1

en: paper size|C10
da: C10

en: paper size|C2
da: C2

en: paper size|C3
da: C3

en: paper size|C4
da: C4

en: paper size|C5
da: C5

en: paper size|C6
da: C6

en: paper size|C6/C5
da: C6/C5

en: paper size|C7
da: C7

en: paper size|C7/C6
da: C7/C6

en: paper size|C8
da: C8

en: paper size|C9
da: C9

en: paper size|Choukei 2 Envelope
da: Choukei 2-konvolut

en: paper size|Choukei 3 Envelope
da: Choukei 3-konvolut

en: paper size|Choukei 4 Envelope
da: Choukei 4-konvolut

en: paper size|DL Envelope
da: DL-konvolut

en: paper size|Dai-pa-kai
da: Dai-pa-kai

en: paper size|European edp
da: Europæisk edp

en: paper size|Executive
da: Executive

en: paper size|FanFold European
da: FanFold europæisk

en: paper size|FanFold German Legal
da: FanFold tysk legal

en: paper size|FanFold US
da: FanFold amerikansk

en: paper size|Folio
da: Folio

en: paper size|Folio sp
da: Folio sp

en: paper size|Government Legal
da: Regering legal

en: paper size|Government Letter
da: Regering letter

en: paper size|Index 3x5
da: Indeks 3x5

en: paper size|Index 4x6 (postcard)
da: Indeks 4x6 (postkort)

en: paper size|Index 4x6 ext
da: Indeks 4x6 ext

en: paper size|Index 5x8
da: Indeks 5x8

en: paper size|Invite Envelope
da: Invitationskonvolut

en: paper size|Invoice
da: Faktura

en: paper size|Italian Envelope
da: Italiensk konvolut

en: paper size|JB0
da: JB0

en: paper size|JB1
da: JB1

en: paper size|JB10
da: JB10

en: paper size|JB2
da: JB2

en: paper size|JB3
da: JB3

en: paper size|JB4
da: JB4

en: paper size|JB5
da: JB5

en: paper size|JB6
da: JB6

en: paper size|JB7
da: JB7

en: paper size|JB8
da: JB8

en: paper size|JB9
da: JB9

en: paper size|Monarch Envelope
da: Monark-konvolut

en: paper size|Personal Envelope
da: Personlig konvolut

en: paper size|Postfix Envelope
da: Postfix-konvolut

en: paper size|Quarto
da: Quarto

en: paper size|RA0
da: RA0

en: paper size|RA1
da: RA1

en: paper size|RA2
da: RA2

en: paper size|ROC 16k
da: ROC 16k

en: paper size|ROC 8k
da: ROC 8k

en: paper size|SRA0
da: SRA0

en: paper size|SRA1
da: SRA1

en: paper size|SRA2
da: SRA2

en: paper size|Small Photo
da: Lille fotografi

en: paper size|Super A
da: Super A

en: paper size|Super B
da: Super B

en: paper size|Tabloid
da: Tabloid

en: paper size|US Legal
da: Amerikansk legal

en: paper size|US Legal Extra
da: Amerikansk legal ekstra

en: paper size|US Letter
da: Amerikansk letter

en: paper size|US Letter Extra
da: Amerikansk letter ekstra

en: paper size|US Letter Plus
da: Amerikansk letter plus

en: paper size|Wide Format
da: Bredt format

en: paper size|a2 Envelope
da: a2-konvolut

en: paper size|asme_f
da: asme_f

en: paper size|b-plus
da: b-plus

en: paper size|c
da: c

en: paper size|c5 Envelope
da: c5-konvolut

en: paper size|d
da: d

en: paper size|e
da: e

en: paper size|edp
da: edp

en: paper size|f
da: f

en: paper size|hagaki (postcard)
da: hagaki (postkort)

en: paper size|jis exec
da: jis exec

en: paper size|juuro-ku-kai
da: juuro-ku-kai

en: paper size|kahu Envelope
da: kahu konvolut

en: paper size|kaku2 Envelope
da: kaku2 konvolut

en: paper size|oufuku (reply postcard)
da: oufuku (svarpostkort)

en: paper size|pa-kai
da: pa-kai

en: paper size|prc 16k
da: prc 16k

en: paper size|prc 32k
da: prc 32k

en: paper size|prc1 Envelope
da: prc1-konvolut

en: paper size|prc10 Envelope
da: prc10-konvolut

en: paper size|prc2 Envelope
da: prc2-konvolut

en: paper size|prc3 Envelope
da: prc3-konvolut

en: paper size|prc4 Envelope
da: prc4-konvolut

en: paper size|prc5 Envelope
da: prc5-konvolut

en: paper size|prc6 Envelope
da: prc6-konvolut

en: paper size|prc7 Envelope
da: prc7-konvolut

en: paper size|prc8 Envelope
da: prc8-konvolut

en: paper size|you4 Envelope
da: you4-konvolut

en: print operation status|Blocking on issue
da: Venter på grund af problem

en: print operation status|Finished
da: Afsluttet

en: print operation status|Finished with error
da: Afsluttet med fejl

en: print operation status|Generating data
da: Genererer data

en: print operation status|Initial state
da: Begyndelsestilstand

en: print operation status|Preparing to print
da: Forbereder udskrift

en: print operation status|Printing
da: Udskriver

en: print operation status|Sending data
da: Sender data

en: print operation status|Waiting
da: Venter

en: progress bar label|%d %%
da: %d %%

en: recent menu label|%d. %s
da: %d. %s

en: recent menu label|_%d. %s
da: _%d. %s

en: sdl|system
da: system

en: test-output.%s
da: test-uddata.%s

en: unsupported RAS image variation
da: RAS-billedvarianten understøttes ikke

en: volume percentage|%d %%
da: %d %%

en: year measurement template|2000
da: 2000
